Warsztaty „Eko manufaktura”

17 lutego uczniowie klasy 1 TR uczestniczyli w warsztatach dotyczących recyklingu przeprowadzonych przez Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Na zajęciach omówiono zasady segregacji odpadów, symbole ekologiczne. Uczniowie zastanawiali się, jak można twórczo wykorzystać to, co na pozór wydaje się bezużyteczne. Okazało się, że uczniowie klasy pierwszej są bardzo kreatywni:)

A teraz kilka ważnych informacji:

  • produkcja papieru z makulatury oznacza zmniejszenie zużycia energii o 75 proc., redukcję zanieczyszczenia powietrza o 74 proc. a ilości ścieków przemysłowych o 35 proc.,
  • w polskich gospodarstwach produkuje się 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie. Aż 60 proc. z nich nie jest poddawanych ponownemu przetworzeniu. Tworzywa sztuczne, pozyskiwane z przerobu ropy naftowej, są groźne dla środowiska naturalnego, gdyż proces ich rozkładu wynosi nawet kilka tysięcy lat.
  • opakowania PET można przetwarzać na włókna i przędze, folie, oleje opałowe, a nawet meble.
  • wykorzystanie stłuczki szklanej niweluje poziom emisji dwutlenku węgla i trujących związków, towarzyszących produkcji szklanych opakowań. Wpływa także na zmniejszenie ilości odpadów tego typu na wysypiskach.
  • poprzez odzysk i recykling aluminium, zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się o 95 proc., wód o 97 proc., a zużycie energii jest zredukowane o 95 proc..
  • każdy mieszkaniec Polski wytwarza w ciągu roku około 300 kg śmieci, co w skali kraju daje rocznie ok. 12 mln ton odpadów. Odpady to obecnie największy problem ekologiczny w Polsce.

 

eko_manufaktura_001 eko_manufaktura_002 eko_manufaktura_003 eko_manufaktura_004 eko_manufaktura_005 eko_manufaktura_006 eko_manufaktura_007 eko_manufaktura_008 eko_manufaktura_009