↑ Powrót do Projekty

„Żyj w zgodzie  z naturą”

„Żyj w zgodzie  z naturą” – cykl zajęć w Zespole Szkół Zawodowych

im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim –

projekt ekologiczny finansowany przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Łodzi oraz starostwo powiatowe w zgierzu

W czerwcu 2017 r. nasza szkoła zakończyła realizację w/w projektu. Założeniem przedsięwzięcia było ukazanie uczniom walorów przyrodniczych województwa łódzkiego, jego różnorodności, zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne środowiska lokalnego oraz promowanie zdrowego odżywiania.

W ramach jego realizacji odbyło się osiem wycieczek edukacyjno-turystycznych:

  • Konferencja w Starostwie Powiatowym w Zgierzu

28 września 2016 r. uczniowie kl. IV TO uczestniczyli w konferencji "Ekologiczny Powiat Zgierski – Potencjał, Zasoby i Działania". Celem konferencji było podsumowanie i prezentacja osiągniętych wskaźników w związku z zakończeniem realizacji projektu pn. „Program możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla Powiatu Zgierskiego” oraz omówienie działań z dziedziny edukacji ekologicznej realizowanych przez Powiat Zgierski. 

  • Szukanie śladów i tropów zwierząt – Nadleśnictwo Poddębice Ośrodek Hodowli Zwierzyny w Rodrysinie

2 listopada 2016 r. odbył się wyjazd uczniów z klas III TI, III TEH, III M do Rodrysina (Nadleśnictwo Poddębice). Uczniowie zapoznali się z pracą leśniczego, dowiedzieli się o działaniach ekologicznych w pobliskich lasach. Duże  zainteresowanie budziła zagroda hodowli danieli.

  • Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi

13 marca 2017 r. kl. I TI uczestniczyła w wycieczce do Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia filmu dotyczącego Oczyszczalni. Uczniowie zwiedzali teren  z przewodnikiem, dowiedzieli się, jak wygląda proces oczyszczania ścieków, na czym polega praca osób zatrudnionych  w w/w spółce.

  • Maków „W Miejskiej Kniei”

W dniu 30.05.2017 r. odbył się wyjazd uczniów z klas I TR, II TRH, III TEH do Makowa. Katarzyna Mikulska, autorka bloga „W Miejskiej Kniei” przeprowadziła warsztaty na temat dzikich roślin jadalnych. Młodzież dowiedziała się  o wpływie ziół na organizm człowieka oraz o naturalnych sposobach uprawy roślin – permakultura. W trakcie spaceru uczestnicy zbierali dziko rosnące rośliny jadalne, z których przygotowali posiłek.

·Arboretum SGG w Rogowie

9 maja 2017 r. młodzież z klas I TMI, I TI odwiedziła Arboretum SGGW w Rogowie. Uczniowie spacerowali w towarzystwie przewodnika, który opowiadał o różnych gatunkach roślin. Uczestnicy zobaczyli najbogatszą i najciekawszą kolekcję drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej.

  • Bolimowski Park Krajobrazowy

W dniu 09.05.2017 r. odbyła się wycieczka do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, w której brali udział uczniowie klas: II TRH i II TI. Trasa wycieczki obejmowała: Arkadię (park romantyczny), Nieborów (kompleks parkowo – pałacowy z barokowym ogrodem w stylu francuskim z okazałymi platanami posadzonymi około roku 1770), Bolimów (warsztat garncarski) oraz spacer po Puszczy Bolimowskiej w której spotkać można m.in. łosia, daniela, rysia, podziwiać ok. 900 gatunków roślin oraz odnaleźć ślady historii I wojny światowej.

  • Ogród Botaniczny w Łodzi

7 czerwca 2017 r. uczniowie szkoły (z różnych klas) odwiedzili Ogród Botaniczny w Łodzi.  Przed wyjazdem młodzież uczestniczyła w zajęciach, w czasie których poszukiwała informacji o  roślinach zagrożonych wyginięciem. W trakcie spaceru po ogrodzie wyszukiwano  te rośliny i wykonano fotografie. W oparciu o informacje znalezione w Internecie i zdjęcia uczniów  została przygotowana  wystawa.

  • Sulejowski Park Krajobrazowy

W dniu 09.05.2017 r. odbyła się wycieczka kl. I TR, I TMI do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. W czasie wyjazdu uczniowie zwiedzali: Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła, Groty Nagórzyckie,  opactwo cysterskie w Sulejowie – Podklasztorzu, tamę tworzącą Zalew  Sulejowski.

 

 Zorganizowano zajęcia warsztatowe i wykłady:

  • Spotkanie z pracownikiem Urzędu Miasta – wykład pt. „Racjonalizacja gospodarki  odpadami i zapobieganie ich powstawaniu na terenie Aleksandrowa Łódzkiego

Klasa  II TI odwiedziła UM w Aleksandrowie Łódzkim. Celem wycieczki było zebranie przez uczniów informacji na temat racjonalizacji gospodarki odpadami i zapobiegania ich powstawaniu. Pracownicy Wydziału Inwestycji, Ochrony Środowiska i Rolnictwa przybliżyli młodzieży m.in.  przepisy prawne regulujące obowiązki samorządu w zakresie gospodarki odpadami oraz utrzymania czystości i porządku w gminie, omówili podejmowane przez nią działania w tym zakresie.

  • „Sprzątanie bez chemii”

Klasa II TRH uczestniczyła w warsztatach przeprowadzonych przez nauczyciela przedmiotów zawodowych. Celem zajęć  było  zaprezentowanie naturalnych środków czystości, których stosowanie pozwoli  ograniczyć negatywny wpływ na środowisko powszechnie używanych detergentów oraz zredukuje ich ilość. Na zajęcia uczniowie przygotowywali w grupach prezentacje na powyższy temat.

  • „Tydzień owoców i warzyw”

 W szkole zorganizowano kilkudniową akcję promującą walory odżywcze warzyw i owoców. Odbyła się ona w dniach 21-24 listopada 2016 r. W akcję zaangażowali  się uczniowie kl. I TR i II TRH.  Akcja rozpoczęła  się od przygotowania plakatów przedstawiających wybrany produkt.   Młodzież opracowała ulotki z informacjami o wartościach odżywczych jarzyn.  Do przedsięwzięcia przyłączyli się rodzice, którzy podarowali swoje przetwory w postaci dżemów, kompotów, itp. oraz zakupili świeże owoce. Podsumowaniem opisywanego wydarzenia  była wystawa plakatów i ulotek. Odbyła się także degustacja przetworów i owoców. 

  •  „Eko żywność”

28 listopada uczniowie klasy 4 TEH uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. W pierwszej części spotkania znalazły się informacje na temat zdrowej diety, ekologicznej żywności oraz szkodliwych dla zdrowia dodatków stosowanych w przemyśle spożywczym. W drugiej – praktycznej – części uczniowie samodzielnie wykonali kilka prostych potraw wykorzystując do nich warzywa i owoce.

  • „Kupuj odpowiedzialnie”

5 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe prowadzone przez przedstawiciela Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Uczestniczyły w nich klasy I TI i I TR.  Podczas spotkania uczestnicy zastanawiali  się, jak robić zakupy z głową, czyli co i jak kupować, aby nie zostać posiadaczem całej masy zbędnych, szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia rzeczy. Uczniowie dowiedzieli się, na co zwracać uwagę podczas zakupów, w jakim opakowaniu najlepiej wybrać produkt.  Na zajęciach poruszany był temat  ekoznaków oraz innych oznaczeń  znajdujących się na opakowaniach. Uczniowie  mogli dowiedzieć się  o etycznej stronie poszczególnych wyborów konsumenckich. Zajęcia zakończyły się  stworzeniem Kodeksu Dobrych Zakupów, który pomoże utrwalić nabytą wiedzę i nie pogubić się w gąszczu zakupowych pokus.

  •  „Trzymaj formę, trzymaj dietę”

12 grudnia 2016 r. uczniowie kl. III TI i III TEH uczestniczyli w zajęciach z dietetykiem reprezentującym Klub Otofitness.  Podczas spotkania młodzież dowiedziała się o wartościach odżywczych m. in. węglowodanów, białka oraz o skutkach otyłości dla zdrowia człowieka.  Uczniowie mogli sprawdzić swoje zapotrzebowanie kaloryczne.  Istotne okazały się informacje na temat wyliczania dobowego zapotrzebowania organizmu na białko, tłuszcz i węglowodany. Dietetyk zaprezentowała grupę produktów zawierających tzw. ukryty cukier.  Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat produktów typu ”light”.

  • „Kosmetyki naturalne – samodzielnie robione”.

24 lutego uczennice klas: II TRH i III TEH wzięły udział w warsztatach nt. naturalnych kosmetyków przeprowadzone przez Ośrodek „W Miejskiej Kniei”. Dziewczęta dowiedziały się, że we własnym domu można łatwo i szybko przygotować kremy, toniki, maseczki, peelingi, szampony czy odżywki do włosów. Wszystkie kosmetyki są oczywiście bez konserwantów, parabenów itp. substancji chemicznych. Uczennice przygotowały lawendową sól do kąpieli, cynamonowo – cytrynowy puder musujący i różany peeling do ciała.

  • „Eko manufaktura”

17 lutego 2017 r. uczniowie klasy 1 TR uczestniczyli w warsztatach dotyczących recyklingu przeprowadzonych przez Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Na zajęciach omówiono zasady segregacji odpadów, symbole ekologiczne. Uczniowie zastanawiali się, jak można twórczo wykorzystać to, co na pozór wydaje się bezużyteczne.

  • „Góra śmieci rośnie”

10 lutego 2017 r. odwiedzili szkołę uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Ozorkowie zaproszeni na warsztaty ekologiczne prowadzone przez przedstawiciela Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. W zajęciach brała również udział młodzież z kl. III TEH. W przystępnej i działającej na wyobraźnię formie zwrócono uwagę na wybory człowieka: co kupujemy, od kogo kupujemy, jakie są tego skutki i czy rzeczywiście jest nam to potrzebne.

  • Warsztaty o żywności modyfikowanej

 28 marca br. uczniowie kl. II TRH odwiedzili swoich rówieśników z Zespołu Szkół Zawodowych w Ozorkowie.  Nasza młodzież została zaproszona na zajęcia warsztatowe o GMO. W bardzo ciekawy i przystępny sposób uczniowie poszerzyli swoje informacje na temat żywności genetycznie modyfikowanej. Wspólnie  z kolegami z Ozorkowa przygotowywali plakaty na temat GMO.  Odbyła się też krótka dyskusja nt. tego typu żywności. 

  • Wykład dla rodziców  na temat stosowania naturalnych metod wzmacniania odporności koncentracji dzieci i młodzieży

Opisywany wykład nie został zrealizowany z powodu braku zainteresowania  ze strony rodziców.

  • Wykład i warsztaty na temat bioróżnorodności

7 marca 2017 r. uczniowie z kl. I TMI, II TRH i III TEH wysłuchali  wykładu biologa – ornitologa. Młodzież poszerzyła swoje wiadomości na temat bioróżnorodności. Dowiedziała się, jakie gatunki ptactwa i zwierząt są pod ścisłą ochroną.  Uczniowie podczas spotkania sporządzali notatki. W oparciu o zdobyte informacje zainteresowani stworzyli później teczki portfolio.

  • Przygotowanie wystawy fotograficznej „Rośliny zagrożone wyginięciem”

6 czerwca uczniowie kl. II TRH uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez wychowawcę. Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie poszukiwali w Internecie informacji na temat roślinności zagrożonej wyginięciem.  Na podstawie znalezionych  wiadomości i zdjęć wykonanych w Ogrodzie Botanicznym  przygotowano wystawę fotograficzną.

 

Odbyły się także planowane konkursy:

  • Międzyszkolny Konkurs fotograficzny „Tu jest pięknie”

W konkursie wzięło udział 10 uczniów szkoły. rozbudzenie aktywności poznawczej uczniów, ozwijanie umiejętności posługiwania się technikami multimedialnymi, ształtowanie poczucia piękna, odkrywanie miejsc przyrodniczo cennych w powiecie zgierskim, propagowanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych wśród uczniów. Prace uczniów zostały następnie wyeksponowane w gablotach.

 

  • Międzyszkolny Konkurs na film „Moje zdrowe gotowanie”

W tym konkursie tylko jeden uczeń wykonał pracę konkursową. Komisja Konkursowa postanowiła nagrodzić jego wysiłek. Nagrody zakupione na potrzeby opisywanego konkursu (za zajęcie drugiego  i trzeciego miejsca) zostały przeznaczone na konkurs plastyczny, który cieszył się większym zainteresowaniem.

 

  • Konkurs plastyczny „Jestem eko”

Konkurs dla uczniów szkoły polegał na zaprojektowaniu torby ekologicznej z wykorzystaniem kredek do tkanin „Pentel” oraz zakupionych toreb lnianych. W konkursie wzięło udział 16 uczniów szkoły.Nagrody przedstawiają się następująco: I miejsce – jednanagroda, II miejsce – dwie nagrody, III miejsce – dwie nagrody.

 

Podczas realizacji projektu odbyły sięinne działania, w ramach których były wykorzystywane zakupione pomoce dydaktyczne:

  • „Jesienne porządki”

16 września 2016 r. uczniowie klas III TEH i III TI przyłączyli się do akcji „Sprzątanie Świata”. Młodzież szkoły porządkowała Rezerwat Przyrody „Torfowisko Rąbień” oraz fragment drogi na odcinku Aleksandrów Łódzki – Wola Grzymkowa.

  • Ankieta „Problemy ekologiczne naszej gminy”

Uczennice kl. IV TEH przeprowadziły badanie ankietowe wśród mieszkańców Gminy Aleksandrów Łódzki w celu zdiagnozowania problemów gospodarki odpadami i świadomości ekologicznej mieszkańców(listopad 2016 r.). Wyniki ankiety zostały przedstawione młodzieży na godzinach wychowawczych i posłużyły jako materiał do dyskusji.

  • Zajęcia o tematyce ekologicznej przeprowadzane na godzinach wychowawczych. Uwzględnianie na przedmiotach zawodowych materiałów dotyczących tematyki ekologicznej.

Przez cały rok szkolny wychowawcy i nauczyciele przedmiotów zawodowych przeprowadzali zajęcia o tematyce ekologicznej i na temat zdrowego  żywienia. Podczas lekcji stosowano metody aktywizujące, wykorzystywano materiały dostępne w sieci oraz zakupione pomoce dydaktyczne. Przykładowe tematy omawiane na zajęciach to: „Zasady zdrowego odżywiania”, „Zdrowa dieta nastolatka”, „Witaminy i mikroelementy ważne dla naszego zdrowia”, „Ekologia – problem recyklingu”.

  • „Coś z niczego”– twórcze wykorzystanie surowców wtórnych

6 kwietnia br. uczniowie z kl. I TR odwiedzili dzieci w Przedszkolu „Ala” w Aleksandrowie Łódzkim.  Nasza młodzież przeprowadziła zajęcia ekologiczne dotyczące zanieczyszczania przyrody. Podczas zabawy dzieci dowiedziały się, jak segregować śmieci, co to jest recykling. Istotnym punktem zajęć było wykonanie z surowców wtórnych wybranej ozdoby świątecznej.  Starsi koledzy pomagali młodszym robić wielkanocne króliczki z tekturowych  rolek i plastikowych łyżeczek.