↑ Powrót do Szkoła

Koło Wolontariatu

Koło Wolontariuszy „Pomocna dłoń” w roku szkolnym 2016/2017

 

Martyna Stodulska

Krystian Janiak 3 TI

Sandra Stolarczyk 2 TRH

Dominika Kowalska 1 TR

Sylwia Grzelak – 1TR

Patrycja Chamczak 2 TRH

Izabela Sikorska 1 TR

Małgorzata Mosieniak 1 TR

Piotr Marcinkowski 2 TI

Katarzyna Kapusta 2 TI

Justyna Wojciechowska 2 TRH

Mateusz Twardowski 2 TRH

Wioletta Michalczuk 3 TEH

Dominika Soja 3 TEH

Sebastian Wojtczak 2 TI

Damian Stefański 2 TI

Kinga Borysewicz 3 TEH

Sławomir Jabłoński 2 TRH

Małgorzata Król 3 TEH

Justyna Sobczak 1 TR

Hubert Adamiak 1 TR

Anna Kwiatkowska 2 TRH

Ernest Specjan 1 TR

Krystian Lis 1 TMI

 

Koło Wolontariuszy „Pomocna dłoń” w Zespole Szkół Zawodowych

  1. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim

„Gest, błysk w oku. Czasem jedno słowo wystarczy, by ktoś poczuł się ważny. Jedna chwila spędzona razem może sprawić, że ktoś uwierzy w siebie. Właśnie dzięki takim drobiazgom ludzie odzyskują siłę i nadzieję”. Właśnie dla osiągnięcia tych drobiazgów pracuje  Koło Wolontariuszy.

Chcielibyśmy pochwalić się naszą działalnością charytatywną w środowisku lokalnym. Poniżej przedstawiamy instytucje, z którymi współpracujemy oraz nasz udział w różnorodnych przedsięwzięciach.

 

Dom Dziecka w Grotnikach

Z Domem Dziecka współpracujemy od 2010 r. Początkowo ograniczaliśmy się do sobotnich wizyt  grupy uczennic w oddziale interwencji. Dziewczyny pomagały maluchom w nauce, chodziły na spacery.

Wspaniałą niespodziankę sprawiła dzieciom  wizyta naszych szkolnych fotografów w ich placówce i zabawa w sesję fotograficzną w styczniu 2013 r. Maluchy cieszyły się z pozowania do zdjęć. Dużo radości miały z samodzielnie zrobionych fotografii profesjonalnymi aparatami. Najciekawsze z nich zostały umieszczone na naszej szkolnej stronie. Dzieci otrzymały zestaw wywołanych zdjęć.  Był to dla nich miły podarunek.

Z okazji Świąt Wielkanocnych w 2013 r.  przekazaliśmy naszym milusińskim upominki świąteczne – pisanki, które zostały wykonane na warsztatach w Środowiskowym Domu Samopomocy przez naszych wolontariuszy i osoby niepełnosprawne.

W roku 2013/2014 zmieniliśmy formę współpracy. Ustaliliśmy, że będziemy odwiedzać dzieci raz w miesiącu. Przyjeżdżaliśmy z konkretnie opracowanymi zabawami, konkursami. I tak zorganizowaliśmy im pokaz mody, zabawę w kosmetyczkę i fryzjera, robienie plakatów. Nie ukrywamy, że i my wolontariusze mieliśmy dużo radości i zabawy podczas opisywanych zabaw.

W roku 2015 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w balu karnawałowym zorganizowanym na terenie placówki. Przyjemnie było patrzeć na uśmiechnięte „buźki” uczestników balu.

Nie zapominamy i nie zapominaliśmy o dzieciach szczególnie przed świętami. Z okazji Mikołajek organizujemy w szkole sprzedaż ciast własnego wypieku. Zebrane finanse przeznaczamy na zakup dla maluchów, np. odzieży, gier, artykułów plastycznych.

Aktualnie nasze dzieci w placówce to już nastolatki. Zatarła się różnica wieku między wolontariuszami a podopiecznymi. Skupiamy się teraz na zorganizowaniu dla Domu Dziecka pomocy rzeczowej, np. zakupienie odzieży, bielizny, prezentów świątecznych.

Odwiedzając placówkę w Grotnikach, spotykaliśmy się z otwartością i życzliwością. Miło było, gdy dzieciaki nas witały i chętnie uczestniczyły w zabawach z nami.

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Aleksandrowie Łódzkim

W roku szkolnym 2012/2013 trzy uczennice szkoły pracowały społecznie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dziewczyny uczestniczyły w cotygodniowych zajęciach z treningu ortograficznego. Każda uczennica miała pod swoją opieką jedno dziecko. Dziewczyny robiły dyktanda, utrwalały z nimi zasady pisowni.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Aleksandrowie Łódzkim

Wszystko zaczęło się od ŚDS-u (tak w skrócie nazywamy placówkę) i p. Renatki, która zachęciła nas do poszerzenia działalności wolontariatu poza mury szkoły i nawiązania współpracy z ośrodkiem. Nasza współpraca trwa od roku 2010 r. To właśnie w murach placówki powstała nazwa  koła – „Pomocna dłoń”.

W roku 2013 zorganizowaliśmy  w szkole kiermasz z ozdobami wielkanocnymi ŚDS-u. Sprzedaliśmy artykuły za 70 zł, które zostały przekazane na potrzeby ośrodka.

W  listopadzie 2010 r. wzięliśmy udział w imprezie o nazwie  „Przez dziurkę od klucza” Prezentacje Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Jest to już cykliczna akcja organizowana w Młodzieżowym Domu Kultury. Przyjeżdżają placówki z województwa łódzkiego, które prezentują swoje umiejętności artystyczne. Co roku jest inna tematyka imprezy, np. 2011 r. -”W rytmie reggae”, 2012 r. – „A MOŻE MORZE…?”, 2013 r. – „ W kraju Kwitnącej Wiśni,  2014 r. – „Urodzinki u rodzinki”. Na każdą okazję uczniowie musieli przygotować sobie strój stosowny do tematyki i  razem z gośćmi bawili się na widowni. Co jeszcze robili i robią tam nasi wolontariusze? Są odpowiedzialni za pomoc w dekorowaniu sceny, porządkowaniu pomieszczeń po imprezie, wydawaniu posiłków oraz pomoc osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po domu kultury. Młodzież widzi, że i niepełnosprawni są pogodnymi ciepłymi ludźmi i potrafią się bawić.

Chcielibyśmy pochwalić się, iż pomagaliśmy w organizacji „ostatków” w lutym 2012 r.  Nasi wolontariusze w przebraniach przygotowali i przedstawili bardzo ciekawy program artystyczny dla pensjonariuszy ŚDS-u i uczestników warsztatów terapii zajęciowej z DPS w Rąbieniu. Nasza młodzież zaprezentowała swoje zdolności, przedstawiając dwa skecze i dwa utwory muzyczne. Po występach przebierańcy bawili się wspólnie z uczestnikami imprezy, pomagali podczas wydawania posiłków i porządkowaniu pomieszczeń. Wolontariusze  potrafią nawiązać pozytywne relacje z osobami niepełnosprawnymi. Można powiedzieć, że zostali przyjęci do grona stałych gości ośrodka.

Tradycją stało się już, że w ferie zimowe odwiedzamy podopiecznych ŚDS-u. Młodzież pomaga wtedy wykonywać prace plastycznie. Organizuje także gry integracyjne. W roku 2012 i 2013 podczas ferii wolontariusze wspólnie z podopiecznymi wykonali upominki dla dzieci z Domu Dziecka. Wspólne zabawy przyniosły dużo radości podopiecznym ośrodka.

Z inicjatywy  kierownictwa ŚDS-u zorganizowaliśmy w styczniu 2013 r. wspólnie  spotkanie noworoczne dla wolontariuszy i podopiecznych ośrodka. Zaangażowaliśmy szczególnie uczniów z kl. I. Chcieliśmy, aby poznali specyfikę ośrodka.

Nasza młodzież zaangażowała się w  innym przedsięwzięciu  ŚDS-u, a mianowicie   Warsztatach  Artystyczno-Rękodzielniczych „Jesteśmy”. W latach 2010-2013 były  one  organizowane  na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Aleksandrowie Łódzkim. Dwadzieścia osób z naszej szkoły pomagało organizatorom w transporcie rzeczy niezbędnych podczas warsztatów, przygotowaniu stoisk, sceny, wydawaniu posiłków. Opisywane przedsięwzięcie było na szeroką skalę, ponieważ uczestniczyły w nim placówki z województwa łódzkiego. Po każdej akcji otrzymywaliśmy ciepłe podziękowania za wielogodzinną  pomoc.

Festiwal Pomysłów Twórczych „Razem Lepiej” to impreza stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych, przeznaczona dla nich, ale też i pełnosprawnych ludzi. Jej nadrzędnym celem jest eliminowanie, zmniejszanie lub kompensowanie barier świadomościowych istniejących w sprawnych członkach społeczeństwa oraz umożliwienie korzystania osobom niepełnosprawnym z dóbr kultury. Nasi wolontariusze byli dwukrotnie na tym festiwalu.  Odbyły się  się w czerwcu 2014 r. i 2015 r. na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Aleksandrowie Łódzkim. Tradycyjnie już pomagali w rozstawianiu stoisk. Pełnili także funkcje opiekunów grup niepełnosprawnych  zaproszonych na festiwal.

Charytatywny Maraton Zumby

Efektem współpracy naszej szkoły z Klubem Otofitness był m.in.  Charytatywny Maraton Zumby zorganizowany 21 marca 2015 r. na naszej hali. Zbieraliśmy fundusze na leczenie rodzeństwa Zuzi i Mateusza mieszkańców naszego miasta. Przy „zumbowej” muzyce i do układów przygotowanych przez 10 instruktorek bawiło się około 50 osób. Odbyły się konkursy prowadzone przez wolontariuszy, a nagrody ufundowali sponsorzy. Maraton Zumby był okazją do przeprowadzenia akcji „Dzień Dawcy Szpiku Kostnego”. Dorosłe osoby mogły zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych. Jeszcze przez następny tydzień zbieraliśmy pieniążki. Akcja przyniosła kwotę 2 tys. zł na potrzeby Zuzi i Mateusza. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowań do kolejnego charytatywnego maratonu.

„Szlachetna Paczka” – Stowarzyszenie Wiosna

Nasza szkoła zaangażowała się w niesienie pomocy dla ubogich rodzin Aleksandrowa Łódzkiego. W 2013 r. Koło Wolontariuszy wybrało rodzinę dwuosobową, która potrzebowała pomocy materialnej. Przez dwa tygodnie zbieraliśmy artykuły spożywcze, kosmetyki, odzież. Akcja ta integrowała społeczność szkolną. Młodzież musiała włożyć troszkę wysiłku w poszukiwaniu po sklepach konkretnych artykułów. W konsekwencji zrobiło się kilka paczek dla naszej rodzinki.  Wolontariusze otrzymali piękną kartkę z podziękowaniami od rodziny.

W roku 2014 czterech uczniów naszej szkoły zaangażowało się do pracy w Szlachetnej Paczce. Dołączyli do drużyny Super W. Wolontariusze przeszli weryfikację, szkolenia, po których stali się opiekunami rodzin. Ich zadaniem było znalezienie darczyńców dla rodzin. Należy podkreślić, duże zaangażowanie młodych ludzi podczas poszukiwania sponsorów. Na pochwałę zasługuje fakt, że, wyłożyli własne oszczędności, aby uzupełnić paczkę dla potrzebujących.

Jako szkoła jesteśmy  dumni ze swojej młodzieży, ponieważ w tym roku 18 osób (9 uczniów, 6 absolwentów, 3 nauczycieli).  ze szkoły jest w składzie Drużyny Super W. Należy zaznaczyć, że skład paczki w Aleksandrowie Łódzkim to 32 osoby. Zawdzięczamy to dużej aktywności i siły perswazji dwójki uczniów Klaudii i Cezarego.

Fundacja Osób Aktywnych Społecznie (FOSA)

W roku szkolnym 2012/2013 na terenie Gminy Aleksandrów Łódzki realizowany był projekt „Senior Aktywny Społecznie”. Sześciu uczniów szkoły angażowało się podczas imprez organizowanych przez w/w fundację dla osób w wieku sześćdziesięciu lat i więcej. W ramach projektu odbyły się m.in.: impreza andrzejkowa, Wigilia, wycieczki piesze, zajęcia jogi, itp. Młodzi ludzie zachęcali do zwiększenia aktywności społecznej osoby w wieku sześćdziesięciu lat i więcej. Miło było patrzeć na uczniów serwujących kawę, herbatę seniorom lub prowadzących rozmowy z nimi. Atmosfera było bardzo rodzinna.  Na zakończenie projektu chłopcy otrzymali nagrody rzeczowe. Pracownicy FOSA wyrażali zadowolenie z pracy młodzieży.

Stowarzyszenie Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu

W roku szkolnym 2013/2014 Stowarzyszenie Hospicjum zwróciło się do nas z propozycją współpracy. Jesienią tworzyliśmy „pola nadziei”- sadziliśmy żonkile, aby je następnie wiosną zerwać i wręczać darczyńcom.  W kwietniową sobotę uczestniczyliśmy w zbiórce pod hasłem „Pola nadziei” organizowanej na  ulicach Aleksandrowa Łódzkiego. Za wrzucone do puszki pieniądze i wsparcie hospicjum wręczaliśmy kwiaty i balony.

Schronisko  „MEDOR” w Zgierzu

W roku szkolnym 2012/2013 troje uczniów kilkakrotnie odwiedziło czworonogi w schronisku i zabierało na spacer. Z powodu trudnego dojazdu do schroniska nasze działania ograniczyliśmy do zbiórki karmy dla podopiecznych.

Dom Pomocy Społecznej w Rąbieniu

Współpraca z DPS polega na doraźnej pomocy wolontariuszy podczas różnych uroczystości. W styczniu 2013 r. sześciu chłopców uczestniczyło w koncercie rockowym zorganizowanym dla mieszkańców ośrodka.

W grudniu 2014 r. placówka zwróciła się do nas o pomoc w akcji „Zrób zdjęcie z Mikołajem” organizowanej w markecie budowlanym „Mrówka”. Przez 2 weekendy uczniowie obsługiwali stoisko z „Mikołajem”. Zachęcali dzieci do wspólnej zabawy, robili z nimi prace plastyczne i oferowali zrobienie zdjęcia. Symboliczne opłaty były przeznaczone na potrzeby DPS-u.

Łódź Maraton „Dbam o zdrowie”

19 kwietnia br. razem  z Fundacją „Krwinka” pięciu uczniów  brało udział w w/w imprezie. Ubrani w koszulki fundacji promowali jej działalność na ulicach Łodzi oraz dopingowali biegaczy „Krwinki”. Mimo chłodu, dopisywały wszystkim humory. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega działalność fundacji. Poznali rówieśników, którzy na stałe angażują się w „Krwince”.

Stowarzyszenia Inna Bajka

W czerwcu 2013 r. dwóch wolontariuszy uczestniczyło w wyjeździe osób niepełnosprawnych do Ślesina. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Stefana Kopcińskiego w Aleksandrowie Łódzkim pod opieką swoich wychowawców pływali po jeziorze, a z nimi nasi chłopcy. Zadaniem naszych uczniów, którzy posiadają patent żeglarski, było wsparcie sternika żeglującego jachtem oraz pomaganie w wykonywaniu różnych działań załogantom jachtu. Razem z nimi na pokładzie przebywała młodzież niepełnosprawna. Wolontariusze szybko zintegrowali się z osobami niepełnosprawnymi. Chętnie dzielili się swoja wiedza i umiejętnościami. Przed wypłynięciem z portu przeprowadzili krótką pogadankę na temat bezpieczeństwa na jachcie i zapoznali podopiecznych z budową jachtu i podstawowymi komendami. Wieczory upływały w miłej atmosferze przy ognisku, w którym piekliśmy pyszne kiełbaski.

Ci sami uczniowie brali udział w zagranicznych wycieczkach Zespołu Szkół Specjalnych organizowanych przez Stowarzyszenie Bajka, m.in. do Budapesztu w 2014 r. oraz do Pragi w 2015 r.. Pomagali przede wszystkim osobom niepełnosprawnym fizycznie w poruszaniu się na mieście.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Aleksandrowie Łódzkim

W czerwcu 2015 r. dziesięciu wolontariuszy zgłosiło się do pomocy przy organizacji imprezy  „Tańczmy razem”- warsztaty artystyczne do osób niepełnosprawnych. Pracę rozpoczęliśmy od robienia kanapek w kuchni, krojeniu ciast, obsługi grilla, rozstawieniu sceny, a skończyliśmy na obsłudze gości i podopiecznych ośrodka. Na zakończenie wolontariusze otrzymali nagrody i dyplomy. Nie ukrywali zaskoczenia, że  ktoś tak uroczyście im podziękował za pracę. Na ręce dyrektora naszej szkoły przyszedł list gratulacyjny od dyrektora ośrodka.

Życzliwość podczas czerwcowej imprezy skłoniła nas do zaangażowania się kolejny raz. Tym razem zaproszono nas na warsztaty malarskie „Aleksandrowska sztaluga – Plener Aleksandrowski”, które odbyły się we wrześniu br. Przedsięwzięcie  skierowane było dla  niepełnosprawnych. Wymieniali się doświadczeniami artystycznymi, nauczyli się nowych metod pracy plastycznej. Do naszych obowiązków należało przygotowanie warsztatów.

Nasze Koło Wolontariuszy działa także na terenie samej szkoły. Przynajmniej raz do roku organizujemy kiermasze świąteczne z ozdobami. Pracuje nasza CUKIERNIA MISTRZA STASIA. Sprzedajemy ciasta  własnego wypieku.  Za zebrane pieniądze kupujemy artykuły dla dzieci z zaprzyjaźnionego Domu Dziecka. Jesteśmy także widoczni na facebooku, gdzie wymieniamy się uwagami na temat bieżących spraw, wstawiamy zdjęcia z naszych akcji.

Na koniec chciałabym podziękować moim uczniom za wspaniałą postawę podczas akcji charytatywnych, za to, że nigdy nie odmawiają i zawsze znajdą czas dla drugiego człowieka.

Agata Tyburska-Śródka